In fiecare an pe data de 5 iunie este aniversata Ziua Mondiala a Mediului. Fiecare Zi Mondiala a Mediului se organizeaza in jurui unei teme. In 2018 tema este” Stop poluarii cu materiale plastice”. Pentru a marca Ziua Mondiala a Mediului, Primaria Comunei Arcani, in colaborare cu Scoala Gimnaziala Arcani, au organizat o serie de evenimente dedicate Zilei Mondiale a Mediului: discutii pe tema poluarii cu plastice, expozitie pe tema protejarii mediului, prezentarea clubului Patrula Verde, ecologizare. Clubul elevilor Scolii Gimnaziale Arcani, Patrula Verde va avea ca si obiective activitati pe tema cunoasterii si protejarii mediului inconjurator.
Multumim pe aceasta cale, doamnelor de la Garda Nationala de Mediu, care ne-au fost alaturi si le-au oferit elevilor informatii pretioase cu privire la protejarea mediului inconjurator, efectele negative ale deseurilor abandonate in natura si reciclarea selectiva.